Seværdigheder i Roskilde og omegn

Der er et større antal bemærkelsesværdige udflugtsmål i Roskilde og Lejre området. Bl.a. kan nævnes Ledreborg Slotspark, Lejre Forsøgscenter, Vikingeskibsmuseet og Roskilde Domkirke. Havnemiljøet i Roskilde er helt i top - og skulle man have lyst til en sejltur på fjorden, så er der flere valgmuligheder. Hvorfor f.eks. ikke prøve en tur i et rigtigt vikingeskib? 

Det idylliske kvarter Skt. Jørgensbjerg ligger tæt på vandrerhjemmet: lige op ad bakken. Man kan se kirken overalt fra havnen. 

Lejre er kendt for Lejre Forsøgscenter og Ledreborg Slot. Disse 2 udflugtsmål ligger tæt på Roskilde - ca. 15 minutter i bil. 

København ligger tæt på Roskilde, ca. 30 min. med tog eller bil. Her er der talrige udflugtsmuligheder: Tivoli, Strøget, Nyhavn ...bare for at nævne nogle af de populære. 

- - - - - - - - -
Turist Links
- - - - - - - 



|